Zasilanie z baterii, akumulatora, ogniwa

Zasilanie z jednego ogniwa

Chociaż białe diody LED wymagają zasilania napięciem ponad 3V, można je zasilać
z jednego ogniwa 1,5V . Umożliwiają to nowoczesne przetwornice, które wcale nie muszą byc drogie

Zasilanie z baterii

Centra. Bateria płaska  3R12-4,5VZ baterii kilu połączonych ogniw można uzyskać wyższe napięcie. Przy zastosowaniu 3 ogniw do zasilania białej diody LED nie jest konieczne stosowanie przetwornicy elektronicznej. Wystarczy zastosować do ograniczenia prądu nawet tani opornik. Niestety proste latarki bez przetwornicy napięcia nie świecą stale z tą samą mocą. Nie wykorzystują też baterii do końca. Dlatego nawet przy zasilaniu z baterii, warto stosować przetwornice napięcia. Przetwornice przy wyższym napięciu zasilania pracują też o wiele wydajniej, ma więc sens zasilanie ich z baterii (ang.) zamiast z jednego ogniwa.

Zasilanie z akumulatorów

Akumulatory są bardzo wrażliwe na złą eksploatację. Należy uważać aby nie zostały nadmiernie rozładowane bo może to je bezpowrotnie zniszczyć. Akumulatory ołowiowe jako jedyne tracą szybko pojemność gdy są długotrwale nawet w niewielkim stopniu rozładowane.

Akumulatory NiCd

Rozmiar: 24244 bajtów

Akumulatory NiCd mają dużą wydajność prądową, doskonale nadają się więc do zasilania elektronarzędzi lub modeli latających. Do zasilania ekonomicnych lamp LED nadają się gorzej. Lepsze od nich są akumulatory NiMH, mniej szkodliwe i mające większą pojemność. Akumulatory NiCd posiadaję też szkodliwą dla środowiska naturalnego elektrodę wykonaną z toksycznego kadmu. W akumulatorach NiCd występuje uciążliwy efekt pamięci. Polega on na tym że jeżeli naładujemy akumulator NiCd po częściowym rozładowaniu w następnym cyklu da się on rozładować tylko do poziomu z którego zaczynaliśmy poprzednie ładowanie. Niewykorzystana część pojemności będzie stracona. Dlatego akumulatory NiCd powinny być rozładowywane i ładowane w pełnych cyklach. Zaleca się ich niemal pełne rozładowanie a po rozładowaniu niezwłocznie naładowanie. Zarówno zbyt częste ładowanie jak i pozostawienie akumulatora NiCd w stanie rozładowanym, prowadzi do szybkiego zużycia akumulatora. Dlatego w praktycznej eksploatacji akumulatory NiCd często ulegają przedwczesnemu zużyciu. Częściowo efekt pamięci można usunąć za pomocą ładowarki która przed ładowaniem przeprowadza proces kontrolowanego rozładowania. Jest to tak zwana funkcja refresh.

Akumulatory Ni MH

Akumulator NiMH marki PhilipsLekkie i odporne na efekt pamięci akumulatory NiMH wydają się optymalnym rozwiązaniem do zasilania oświetlenia lED. Nie należy ich jednak używać w tanich latarkach nie posiadających zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem. Chociaż w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd akumulatory NiMH nie wykazują efektu pamięciowego to nie należy ładować ich zbyt często bo mają ograniczoną ilość cykli ładowania / rozładowania. są bardzo wrażliwe na nadmierne ładowanie. Najlepiej gdy będą ładowane za pomoca ładowarki mikroprocesorowej ładowarki posiadającej zabezpieczenie przed przegrzaniem akumulatora i jego przeładowaniem. Nieraz zaleca się przeprowadzenie formowanie nowych akumulatorów NiMH polegające na przeprowadzenie nadzorowanego elektronicznie cyklu pełnego ładowania i rozładowania (na przykład w komputerze lub telefonie). Takie postępowanie ma wpływ nie tylko na same akumulatory ale pozwala na wykalibrowanie miernika kontrolującego stopień rozładowania wbudowanego w sterowniki zasilania sprętu elektronicznego.

Akumulatory ołowiowe

Akumulatory ołowiowe, zarówno klasyczne stosowane w autach jak i zabezpieczone przed rozlaniem kwasu żelowe są stosunkowo tanie. Doskonale sprawdzają się jako zasilanie awaryjne bo proste układy elektroniczne mogą skutecznie czuwać nad Pod tym względem akumulatory ołowiowe są przeciwieństwem akumulatorów NiMH oraz regularnym doładowywaniem. Akumulatory ołowiowe wprawdzie też są wrażliwe na przeładowanie ale nie nastąpi ono gdy do ich doładowania stosuje się zasilacz o optymalnie ustawionym napięciu ładowania. W aucie zapewnia to oczywiście alternator i regulator napięcia. Akumulatory ołowiowe są bardzo wrażliwe na długotrwałe niedoładowanie. Dlatego nawet po częściowym rozładowaniu należy je natychmiast doładować aby nie doszło do zasiarczenia płyt akumulatora i trwalej utraty pojemności.


Snop światła