LED i soczewka Frasnela

Ważna jest powierzchnia

Diody LED emitują światło ze struktury półprzewodnikowej o niewielkiej powierzchni. Światło wychodzące niemal z jednego punktu można łatwo skupić. Wystarczą niewielkie soczeweki lub reflektory. W ten sposób uzyskuje się bardzo intensywny snop światła często drażniący oczy. Można temu zapobiec rozkładając światło na większej powierzchni a pomagają w tym soczewki Fresnela.

Inne mało znane rozwiązanie - stozkowe pędniki Hotchkissa   Porównanie soczewki zwykłej i Frasnela (ang.)

Soczewka Frasnela jest znacznie cieńsza i lżejsza niż zwykła soczewka o tej samej ogniskowej i średnicy.
Źródła:  Wikipedia,  własny rysunek,   www.phy-astr.gsu.edu

Soczewka Frasnela składa się z szeregu segmentów jakby wyciętych ze zwykłej soczewki i przesuniętych do jej wnętrza. Ze względu na mniejszą masę, soczewki Frasnela stosowane były najpierw w dużych reflektorach (na przykład w latarniach morskich).

Czujka podczerwieni

Miniaturowe soczewki Frasnela stosuje się również w systemach alarmowych. Są one ważnym elementem pasywnych czujek podczerwieni.

Moda hamuje technikę

Lampy LED montowane w nowoczesnych samochodach są tak konstruowane że widać wyraźnie znajdujące się w nich diody LED. Dlaczego nie stosuje się soczewek Frasnela?

Winna jest moda. Producenci chcą wyeksponować nowoczesne ledy, które muszą być widoczne! Zastosowaniem soczewek Frasnela dających równomierny rozkład światła, nie wchodzi więc w grę.

W Syrence rozwiązano to lepiej...

W czasie gdy produkowano Syrenki nie stosowano w motoryzacji LED. Byłem więc zaskoczony, gdy okazało się że zapasowe światła pozycyjne do Syrenki Bosto mają klosze z soczewkami Frasnela! Oczywiście zamontowałem w nich nowoczesną czerwoną diodę LED. Efekt jest bardzo interesujący :-)

Syrena Bosto miała opinięSyrena Bosto
praktycznego, lecz mało nowoczesnego auta.

      Tak wygląda tylne oświetlenie Syreny Bosto        Światła pozycyjne starego auta polskiej produkcji, zawierają soczewkę Frasnela!

A jednak w Syrenie Bosto stosowano soczewki Frasnela!


Tylna lampka pozycyjna własnej konstrukcji