Co zamiast żarówki?

Tania lampa LED

Wysokiej jakości lampy LED są drogie, bo wymagają wydajnego chłodzenia. Stosuje się w nich więc wydajne ale kosztowne radiatory. Można wiele oszczędzić kupując gotowe moduły składające się z diody powerled, zamontowanej na płytce MCPCB. Amatorom nie radzę kupować samej diody powerled, bo wymaga ona precyzyjnego lutowania na specjalnym podłożu. Nie wystarczy zwykła laminatowa płytka drukowana bo odpowiednie podłoże powinno zapewnić dobre przewodzenie ciepła. Laminatowa płytka drukowana jest stosunkowo złym przewodnikiem ciepła, będzie więc diodę powerled termicznie izolowała od najlepszego nawet radiatora!

Powerled na płytce MCPCB Podłoże MCPCB zapewnia znacznie lepsze parametry chłodzenia chociaż też posiada pewną rezystancję termiczną. Podłoże MCPCB wykonane jest z dobrze przewodzącego ciepło aluminium, posiadającego zaledwie cienką, tlenkową warstwą izolacyjną. Taką płytkę należy mocno przykręcić do dobrego radiatora, stosując pastę termoprzewodzącą. Może to być tani używany radiator używany do chłodzenia procesora. Takie radiatory łatwo uzyskać ze złomowanego sprzętu komputerowego.

Poza modułem warto kupić gotowe kolimatory lub soczewki. Gdy światło nie ma być skupione, nie jest to nawet konieczne. Wystarczy oprawa z odbłyśnikiem wykonanym z matowego aluminium.

Ryzykowny okres przejściowy

Zgodnie z planami tradycyjne żarówki będą wycofywane z handlu i produkcji. Mam wrażenie że przepisy te wprowadzono przedwcześnie, bo miejsce zwykłych żarówek zajmują obecnie głównie zawierające szkodliwą i trudną do utylizacji rtęć. Należy więc uważać aby nie stłuc kompaktowej świetlówki z której w mieszkaniu uwolnią się niebezpieczne pary rtęci.

    Swietlówka kompaktowa

LED zamiast świetlówek kompaktowych

Po wycofaniu tradycyjnych żarówek alternatywą dla świetlówek kompaktowych pozostanie oświetlenie LED. W porównaniu do świetlówek (jarzeniówek) lampy LED mają kilka ważnych zalet:

 • można łatwo regulować ich siłę świecenia
 • uruchamiają się błyskawicznie
 • nie zawierają rtęci

Lampy LED zapalają się błyskawicznie

W przeciwieństwie do świetłówek kompaktowych, nazywanych czasem żarówkami energooszczędnymi, lampy LED błyskawicznie uzyskują pełną moc świecenia. To wielka zaleta, szczególnie w pomieszczeniach gdzie przebywa się okresowo:

 • łazience
 • kuchni
 • korytarzu

Bezpieczne napięcie 12V

Do zasilania lamp LED można wykorzystać bezpieczne napięcie 12V. Ponieważ Lampy LED pobierają mała moc, natężenie prądu w instalacji nie będzie wysokie.

Do instalacji 12V można łatwo dołączyć akumulator do zasilania awaryjnego. To bardzo ważna cecha w miejscach gdzie gromadzi się większa ilość ludzi. Niezawodne oświetlenie awaryjne gwarantuje szybką ewakuację w razie pożaru.

Z instalacji 12V można zasilać również inne odbiorniki o małej mocy takie jak:

 • radio,
 • laptop,
 • pompa obiegowa CO.

Jeżeli w którymś punkcie będzie potrzebne napięcie 230V małej mocy można je łatwo uzyskać za pomocą przenośnej przetwornicy.

Szczątkowa instalacja 230V

Szczątkowa instalacja 230V będzie natomiast potrzebna do zasilania odbiorników o większych mocach ciągłych lub szczytowych takich jak:

 • kuchenka mikrofalowa,
 • pralka,
 • lodówka
Jedynie w przypadku dużych mocy instalacja 230V jest niezbędna, bo przy niskim napięciu dla uzyskania wymaganej mocy niezbędne jest duże natężenie prądu a więc przewody elektryczne o dużej średnicy.

Instalacja LED łatwa w montażu i eksploatacji

Nowoczesne instalacje oświetleniowe mogą być łatwiejsze w montażu i eksploatacji od tradycyjnych. Lampy LED można połączyć równolegle a zamiast tradycyjnego wyłącznika wykorzystać
sterowanie czujnikiem ruchu, pilotem, komórką przez mikroprocesor, komputer lub Internet

Przy takim rozwiązaniu nie trzeba kłaść pod tynkiem licznych puszek i rozgałęzień do wyłączników.

Miniaturowe moduły LED można swobodnie rozmieścić rezygnując z tradycyjnych żyrandoli. Lampy LED mogą mieć nawet postać samoprzylepnych taśm elastycznych co daje możliwość uzyskania zupełnie nowych, interesujących efektów oświetleniowych. Takie taśmy można na przykład zamontować w meblach lub przy listwach podłogowych w korytarzu.


Snop światła