LED ekonomiczne i trwałe ale...

Rozmiar: 25934 bajtówNowoczesne lampy z diodami LED mają wysoką sprawność i trwałość. Niestety fabryczne oprawy ledowe bywają bardzo drogie. Podobie drogie są wielodiodowe "żarówki ledowe", które często są wadliwie zaprojektowane. Główną wadą wielodiodowych "żarówek led" jest niewystarczające chłodzenie, co znacznie zmniejsza ich trwałość.

Nawet amator może wykonać tanią i nowoczesną lampę LED. Musi jednak uważać, by oprawa w której ją zamontuje nie hamowała dopływu powietrza do radiatora chłodzącego.
Najlepiej by radiator został wyprowadzony na zewnątrz oprawy, tak jak w konstrukcjach renomowanych producentów.

Najważniejsze jest dobre chłodzenie

Chociaż diody LED mają wysoką sprawność, to część energii zamieniana jest w nich na ciepło. Nawet procentowo mała ilość energii cieplnej, może łatwo doprowadzić do przegrzania diody. Dzieje się tak, bo w porównaniu z innymi źródłami światła diody LED są bardzo małe. Ich naturalne chłodzenie jest więc słabe.

Diody bez odpowiednich radiatorów, łatwo ulegają przegrzaniu !

Przegrzanie radykalnie zmniejsza trwałość i sprawność diody.

Lampy wielodiodowe

Nie należy wierzyć reklamom chwalącym ilość diod zastosowanych w lampie.

Liczy się nie ilość ale jakość. Dwie lub trzy nowoczesne diody LED daja tyle samo światła co kilkadziesiąt diod słabej jakości. Mniejszą ilość diod można lepiej chłodzić więc mają znacznie większą trwałość. Najczęściej w wielodiodowych "żarówkach LED" stosowane są też tanie diody z luminoforem niskiej jakości, który szybko się "wypala". Diody takie zamiast ciepłym białym światłem, zaczynają świecić kolorem lekko niebieskim.

Ceny

Okazuje się że wysokiej klasy diody LED są tanie a znaczną część ceny opraw ledowych, stanowi koszt badań, certyfikatów i radiatorów chłodzących! Warto więc sprawdzić ile kosztują nowoczesne diody LED, na przykład na stronie internetowej firmy Maritex.

To koszty stałe ale drogie w produkcji radiatory, za bezcen są dostępne w starym sprzęcie komputerowym! Typowy radiator od procesora, posiada nawet wentylator. Uruchomienie wentylatora pozwala znacznie zintensyfikować chłodzenie, co może się przydać w niektórych zastosowaniach. Dostępne w sklepach z częściami elektronicznymi diody LED posiadają nieraz mały radiator w postaci gwiazdki. Należy uważać bo nie jest to właściwy radiator lecz element za przejściowy za pośrednictwem którego można łatwo przymocować diodę LED do właściwego radiatora. Oczywiście przy mocowaniu należy stosować między gwiazdkę a właściwy radiator nałożyć odpowiedni smar termoprzewodzący.

Zasilanie

Diody LED połączone bez sterownika z zasilaniem, mogą ulec natychmiastowemu zniszczeniu.

Dodatnie sprzężenie zwrotne jak reakcja łańcuchowa

Nagrzewanie się diody pod wpływem przepływu prądu powoduje spadek jej oporności a w efekcie wzrost pobieranego prądu. Prowadzi to do dalszego szybkiego wzrostu temperatury.

Sterowniki

Dlatego do zasilania lamp ledowych konieczne są sterowniki, ale nie koniecznie muszą być one drogie. Przy zasilaniu napięciem 12V gdy diody LED są połączone szeregwo, można na przykład zastosować tani opornik. Oczywiście wyspecjalizowane sterowniki zapewniają nieco lepszą sprawność ale nie zawsze ich stosowanie jest opłacalne.


Latarka LED